Czym kierować się przy wyborze cążek do paznokci?

Skracanie paznokci u stóp jest dla wielu osób prawdziwą męczarnią, zwłaszcza jeśli mają oni problemy z boleśnie wrastającymi paznokciami czy nieodpowiednie cążki do paznokci, które zamiast skrócić, nacinają paznokieć powodując łamanie się płytki i pozostawiając bolesne kolce w wałach paznokciowych. 

Choć istnieją specjalistyczne gabinety podologiczne, które zajmują się skracaniem paznokci u stóp, a także leczeniem problemów takich jak właśnie boleśnie wrastające paznokcie, wiele osób ze względów takich jak dyskomfort związany z wizytą lub losowe zdarzenia, nie może pozwolić sobie na skorzystanie z usług podologa czy kosmetologa. Jak więc radzić sobie samodzielnie z obcinaniem paznokci u stóp? Odpowiedź jest jedna, a mianowicie: musimy wybrać odpowiednie narzędzie! 

Rodzaje cęgów do paznokci 

Na rynku możemy znaleźć kilka podstawowych rodzajów cęgów do paznokci, które wykorzystywane są w codziennej pracy podologa, ale również przez każdego, kto pielęgnację stóp wykonuje samodzielnie. Do najczęściej wybieranych narzędzi możemy zaliczyć: 

  1. cęgi czołowe – jak sama nazwa wskazuje, ich ostrze ustawione jest czołowo, a jego charakterystyczną cechą są całkowicie proste ostrza, które w połączeniu z sprężyną pomiędzy ramionami, gwarantują bezproblemową i łatwą pracę nawet w przypadku grubych i przerośniętych paznokci, 
  2. cęgi boczne – w przypadku tego modelu cążek do paznokci ostrze zostało umieszczone pionowo do ramion cęg, zazwyczaj modele te wyposażone są w podwójną sprężynę, która zapobiega jakimkolwiek problemom związanym z zacinaniem ramion oraz samym zaciskiem, 
  3. cążki do wrastających paznokci – wykorzystywane do usuwania problematycznych elementów paznokci wrastających, charakteryzują się zdecydowanie cieńszym ostrzem, które umożliwia precyzyjne wycięcie wrastającej części paznokcia, bez bólu i problemów z dotarciem do części płytki ukrytej w wale paznokciowym. 

Jak wybrać odpowiednie cążki do paznokci? 

Wybierając cęgi do paznokci musimy zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych czynników, które pozwolą nam na bezbolesne oraz bezpieczne skrócenie paznokci u stóp. Duży wpływ na łatwość pracy ma rozmiar ostrza i ramion cęgów do paznokci. Krótkie ostrze pozwala precyzyjnie skrócić paznokcie i usunąć ewentualne pozostałości płytki paznokciowej schowane w wale. Ostrze dłuższe skraca czas wykonania zabiegu, jednak jest ono wykorzystywane przede wszystkim przez doświadczonych specjalistów z dziedziny podologii. 

Bardzo ważny jest również materiał, z którego wykonane zostały cążki do paznokci, ponieważ to właśnie materiał odpowiada za ich trwałość i jakość ostrza, a co za tym idzie efekt cięcia. Do najpopularniejszych i najlepszych zalicza się cążki wykonane ze stali chirurgicznej o wysokiej gęstości, która odporna jest na uszkodzenia powstające na skutek długotrwałego i mocnego nacisku na ramiona cążek.