Zrogowaciała skóra twarzy – jak o nią dbać?

Rogowacenie skóry twarzy to nie tylko defekt estetyczny. To szereg nieprzyjemnych objawów, które mogą skutecznie uprzykrzyć codzienność. Cierpią na taki defekt, należy zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry. Jak dbać o skórę ze skłonnością do rogowacenia?

Zrogowaciała skóra to pogrubiony naskórek. Kojarzy się głównie ze stopami, paznokciami, dłońmi. Jednak problem ten występuje również na twarzy. Nadmierne rogowacenie skóry twarzy może mieć wiele przyczyn. W takiej sytuacji potrzebna jest odpowiednia pielęgnacja, oparta na nawilżaniu skóry.

Jakie są przyczyny rogowacenia skóry twarzy?

Złuszczenie naskórka jest naturalnym procesem, który pozwala na odbudowywanie komórek skóry. Jednak zdarzają się przypadki, gdy martwe komórki naskórka nie ulegają złuszczeniu, co przyczynia się do pogrubienia skóry. Wpływa to na pogorszenie się wyglądu skóry, która przestaje także pełnić swoje funkcje ochronne. To sprzyja gromadzeniu się zanieczyszczeń, a także problemom związanym z zablokowaniem ujść gruczołów łojowych. Nadmierne rogowacenie skóry twarzy może prowadzić do pęknięć skóry, a także do zmiany jej kolorytu. Często pojawiającym się objawem jest pieczenie i nadmierne swędzenie skóry. Tworzą się liczne chropowate grudki.

Rogowacenie skóry twarzy może występować w przebiegu takich chorób jak: atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, cukrzyca, otyłość, a także w wyniku zaburzeń hormonalnych.

Jak pielęgnować zrogowaciałą skórę twarzy?

Prawidłowa pielęgnacja jest bardzo ważna przy nadmierny rogowaceniu skóry. Powinna być ona dobrana do problemu. Głównym zadaniem pielęgnacji jest oczyszczenie skóry i mechaniczne jest złuszczanie. Delikatne, drobnoziarniste peelingi są tu wskazane. Kolejny ważny krok to odpowiednie nawilżenie. Do pielęgnacji warto wybierać dermokosmetyki, których skład jest oparty na naturalnych składnikach, wspierających naturalny płaszczy hydrolipidowy skóry. W kosmetykach powinny znaleźć się takie składniki jak: mocznik, kwas salicylowy, kwas glikolowy, masło Shea, witamina E czy panthenol.

Rogowacenie skóry twarzy może mieć różne przyczyny, warto je poznać, by móc dobrać odpowiednią pielęgnację.