Mezoterapia igłowa – co to za zabieg i na czym polega?

Mezoterapia igłowa zaliczana jest do zabiegów medycyny estetycznej. Popularność tego zabiegu wynika ze spektakularnych efektów leczenia różnego rodzaju niedoskonałości i schorzeń skóry. Wszystko dzięki jego niezwykłej procedurze — zabieg ten przeprowadzany jest bezpośrednio w skórze właściwej. Na czym polega mezoterapia, jakie są wskazania do jej wykonania?

Mezoterapia igłowa — multiwitaminowy zabieg nie tylko dla skóry dojrzałej

Z nieznanych przyczyn mezoterapia igłowa odbierana jest przez większość klientów jako zabieg przeciwstarzeniowy, tzw. anti-aging. Tymczasem spłycenie zmarszczek, odmłodzenie skóry to tylko jedne z licznych wskazań do zabiegu.

W olbrzymim skrócie można powiedzieć, że mezoterapia igłowa polega na wstrzykiwaniu w skórę substancji aktywnych, które dobiera się w zależności od potrzeb skóry i oczekiwanego efektu terapeutycznego. Mogą nimi być: kwas hialuronowy, peptydy, prohilo czy komórki macierzyste. Wprowadzenie preparatów odbywa się za pomocą płytkich nakłuć przy pomocy cienkiej igły, ewentualnie specjalnego urządzenia dermopenu. W zależności od powierzchni poddanej iniekcjom trwa od 30 do 60 minut.

Jest to zabieg przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym — z użyciem maści znieczulającej. Mezoterapia igłowa jest bezbolesna, choć mogą wystąpić w pierwszych godzinach po zabiegu nieznaczne skutki uboczne w postaci delikatnych zaczerwienień i niewielkich siniaków, które ustępują samoczynnie po upływie 48-72 godzinach po zabiegu. Celem zwiększenia efektów zabiegowych zaleca się wykonanie zabiegów w serii od 3 do 6 zabiegów, przeprowadzanych w odstępach kilkutygodniowych. Największą zaletą tego zabiegu jest fakt, że efekt znacznego ujędrnienia i dotlenienia cery widoczny jest już po pierwszej procedurze.

Jakie są wskazania do zabiegu?

Mezoterapia igłowa jako zabieg regeneracyjny poza hamowaniem procesu starzenia się skóry i uruchamiania naturalnych mechanizmów naprawczych skóry, długotrwale nawilża, dlatego idealnie sprawdza się do pielęgnacji cery dojrzałej i suchej, ale nie tylko. Przez to, że ogranicza wydzielanie sebum, zmniejsza ilość zaskórników, jest jednym ze skuteczniejszych sposobów na walkę z trądzikiem. Wyraźnie poprawia koloryt skóry, redukuje przebarwienia oraz niweluje widoczność blizn. Zastosowany na ciało poprawia mikrokrążenie, przez co sprawdza się w  redukcji cellulitu oraz rozstępów. Stosowany na skórę głowy, dzięki znacznemu wzmacnianiu cebulek włosowych pomaga w nadmiernym wypadaniu włosów. 

Dlaczego mezoterapia igłowa jest skuteczna?

Skuteczność zabiegu wynika z naturalnego dążenia skóry do regeneracji i odbudowy, w tym przypadku zainicjowana zostaje ona poprzez owe nakłucia głębszej warstwy skóry — tzw. właściwej. Nakłuwanie skóry pobudza proces regeneracji skóry i tworzenia się nowego kolagenu. Dzięki odpowiednio dobranym substancjom aktywnym takim jak: kwas hialuronowy czy peptydy można znacznie „podnieść” efekty zabiegowe. Dla przykładu po hialuronowy i peptydach skóra staje się bardziej naprężona. 

Biorąc pod uwagę mezoterapię mikroigłową i wspomnianą inicjowaną w głąb skóry większe efekty zabiegowe da ta druga. Pierwszy typ sprawdzi się w leczeniu blizn, czy też konieczności zagęszczenia skóry. Mezoterapia igłowa skutecznie leczy uszkodzenia skóry, zastępując je nową i elastyczną tkanką.