Schorzenie to może dotknąć każdą kobietę, przede wszystkim objawia się nadmiernym owłosieniem na piersiach, podudziach oraz twarzy. Włoski pojawiające się w nietypowych miejscach mogą wyglądać nieestetycznie. Taka przypadłość może być efektem zaburzeń hormonalnych lub defektu kosmetycznego. Jak sprostać temu problemowi? Czy z hirsutyzmu można się wyleczyć?
Pochodzenie przyczyną nadmiernego owłosienia
Hirsutyzm może być wypadkową predyspozycji rodzinnych lub też jest uwarunkowany genetycznie. Dla niektórych regionów geograficznych owłosienie u kobiet występujące w okolicach twarzy nie powinno nikogo niepokoić. Jeśli dana osoba posiada korzenie z południowej Europy, to można podejrzewać, że pojawianie się włosów w nietypowych miejscach zostało odziedziczone. Na predyspozycje rodzinne nie mamy wpływu, dlatego warto rozejrzeć się za metodami, aby ten problem zamaskować lub usunąć niechciane owłosienie.
Hirsutyzm skutkiem zaburzeń hormonalnych
Organizm kobiety działa odpowiednio za sprawą wydzielania estrogenu – żeńskiego hormonu płciowego. To on odpowiada za regularną miesiączkę oraz pozwala na zajście w ciążę. Jednak dowiedziono, że jajniki i nadnercza wytwarzają także pewną ilość androgenów – męskich hormonów. W przypadku nadwyżki jego wydzielania może pojawić się wąsik lub też widoczne staną się na brodzie, w okolicach brodawek sutkowych. Oprócz tego efektem nadmiaru androgenów może być przetłuszczanie się włosów, zmiany łojotokowe.
Sposoby zwalczania objaw hirsutyzmu
Walka z hormonami czy z dziedziczonymi cechami nie należy do łatwych. Stąd też należy posiłkować się stosowanymi na rynku kosmetycznymi metodami. Z racji innowacji technologicznych okazuje się, że coraz lepsze rezultaty przynosi depilacja woskiem nadgarstków, dłoni, twarzy i innych partii ciała. Zabieg ten nie jest już aż tak bolesny, jak bywał jeszcze stosunkowo niedawno. Warto wykonywać go w profesjonalnym studio kosmetycznym, gdzie specjalista wykona zabieg precyzyjnie i co najważniejsze bezboleśnie.