Kiedy powinniśmy zacząć się golić?

Pierwsze sięgnięcie po maszynkę do golenia, wizyta u kosmetyczki w celu skorzystania z depilacji, kiedy nastąpi ta chwila? To pytanie zadaje sobie wielu matek i ojców, którzy spoglądają na swoje dojrzewające pociechy. Obecnie mówi się o szybszym dojrzewaniu, co jeszcze bardziej komplikuje podejście do odpowiedniego momentu dotyczącego pierwszego usuwania nadmiernego owłosienia. W jakim wieku dziecko jest świadome swojego ciała i może odczuwać potrzebę golenia?

Depilacja a akceptacja rodzica

Wielu zdezorientowanych rodziców szuka pomocy na internetowych forach, jaki jest najodpowiedniejszy moment, aby dorastające dziecko zaczęło się golić? Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od tempa dorastania danego nastolatka bądź nastolatki. Jeśli są włosy i zaczynają przeszkadzać, a z ich powodu dziecko nie czuje się komfortowo z własnym ciałem, to można rozpocząć golenie.

Bezpieczeństwo i wrażliwość młodej skóry

Z punktu widzenia medycznego, warto dowiedzieć się, czy skóra naszego dziecka jest już gotowa na kontakt z jednorazową golarką, użycie depilatora czy wizytę w profesjonalnym salonie kosmetycznym. Przykładowo depilacja woskiem nadgarstków czy usuwanie włosków maszynką ze skóry nóg różni się pod wieloma względami. Niektóre strefy ciała są bardziej wrażliwe od pozostałych, co może wiązać się z konsekwencjami w postaci wystąpienia krostek, opuchlizny. Zbyt agresywne metody depilacji mogą też przyczynić się do przyszłych problemów skórnych.

Jak podejść do kwestii golenia nastolatków?

Z pewnością podjęcie dialogu będzie najbardziej pomocne. Nie istnieje jedno uniwersalne rozwiązanie, każdy przypadek jest inny, powody mogą być odmienne. Nastolatkowie często są zakłopotani swoim ciałem, nie można ich w tym względzie blokować. Jednak ze strony rodzica oczekuje się wsparcia, kontroli, która nie narusza sfery prywatności. Zapisanie się na laserowe golenie czy depilacja woskiem nadgarstków i innych partii ciała można skonsultować ze specjalistą w tym fachu.